ALTIN
 1.606,35
DOLAR
 26,0248
STERLİN
33,2360
EURO
 28,3614

banner4

“Malatya’yı üst lige taşıyacağız”

AK Parti Malatya Milletvekili Abdurrahman Babacan, Malatya Ticaret Borsası’nı (MTB) ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. 

01 Ekim 2023 15:33
“Malatya’yı üst lige taşıyacağız”

Milletvekili Babacan, Malatya’daki temasları kapsamında MTB’yi ziyaret etti. MTB Başkanı Ramazan Özcan, Malatya’nın tarım ve hayvancılığı hakkında bilgi verirken, toplantıda kentin tarım ve hayvancılıkta yaşadığı sıkıntılar ile yapılan yatırımlar masaya yatırıldı.

MTB Başkanı Ramazan Özcan, AK Parti Malatya Milletvekili Abdurrahman Babacan’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Malatya’da tarım ve hayvancılıkla ilgili Milletvekili Babacan’a bilgi veren Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan,

“Lisanslı Kuru Kayısı Deposu, Süt Toplama Merkezi ve Soğuk Zincir Projesi ile Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi gibi tarım ve hayvancılık sektörlerine hitap eden bu yatırımların kent ve bölge ekonomisine önemli katkılar sunan projeleri hayata geçirdik”

ifadelerini kullanarak, Milletvekili Babacan’a ziyaretten dolayı teşekkürlerini iletti.

AK Parti Malatya Milletvekili Abdurrahman Babacan ise,

“Ticaret Borsamız bundan sonra Malatya’yı birlikte ayağa kaldırmada bizim en önemli partnerlerimizden biri olduğunun farkındayız. Bu yüzden de esasen Malatya nasıl ayağa kalkar sorusunun cevabını birlikte vereceğiz. Burada en önemli husus bir defa Malatya ticaretini, hem Malatya’nın var olan zenginliklerini farklı bir noktaya taşıyarak özellikle deprem sonrası Malatya’yı ayağa kaldırmanın, sonrasında da bu depremin öncül etkilerinin, ilk etkilerinin inşallah biraz hafifletilmesinin ardından belki daha orta vadede Malatya’yı bir üst lige taşırız, onu birlikte yürüteceğiz, birlikte üstleneceğiz”

dedi.

“Gerek Ankara nezdinde gerek bürokrasi nezdinde, siyaset nezdinde, gerekse Malatya’da kurumlarımız ve vatandaşlarımız nezdinde takip etmeye çalıştığımız ve sürekli gündemimizi doğrusunu isterseniz gece gündüz gündemimizi domino eden Malatya’nın akut sorunları var”

 diyen Babacan, şunları söyledi:

“Malatya’yı üst lige taşıyacağız. İnşallah acil olan meseleleri yoluna koyduktan sonra bu ortak aklı o zaman Malatya’nın faydasına daha güçlü bir şekilde sunacağız. O yüzden Ticaret Borsamız Malatya’nın tarımını ve aynı zamanda Malatya’nın hayvancılığını, bizim en temel can damarımız kayısımızı, kayısımızın bundan sonraki rotasını, seçim sürecinde başkanımızla bunları konuştuk, hala konuşuyoruz. Dünyanın geldiği yeni dönem, yeni durum, iklimin etkileri, iklim değişikliğinin yansımaları, bunlara ilişkin gerçekten özellikle kayısımız başta olmak üzere, tarımımızı, Malatya açısından bir ekonomik can damarı olduğu gerçeğinden hareketle gerçekten hangi koşullara sahibiz, yapısal mı, geçici mi problemler neler bunu birlikte tartışacağız. Sizin bize vereceğiniz verilerle, sizin bize vereceğiniz iç projeksiyonla biz bunu mümkün olduğunca Ankara nezdinde, bürokraside, siyasette, mecliste, farklı alanda bu meseleleri çözmeye çalışacağız. Eğer kayısı iklim değişikliği olgusu dolayısıyla yapısal bir probleme doğru gidiyorsa, ya da farklı tarımsal ürünlerimiz çeşitli noktalarda zarar görmeye başladıysa bunu daha büyük maliyetlerini yaşamadan önünü keseceğiz. Önünü keserek bu yeni gelişen durumlara tabiri caizse adapte olacağız, oralara hazırlık yapacağız, başka bir yol açacağız.  Sonrası mevcut durumdaki tarımımızı daha verimli hale nasıl getirebiliriz. Bunu ticari faydaya daha fazla nasıl taşırız.”

Kayısı ihracatı noktasında elde edilen gelirin sevindirici olduğunu kaydeden Babacan,

“Sağ olsun başkanımız çok büyük güzel rakamlar bizimle paylaşıyor. Yani kayısı ihracatımızla hakikaten çok güzel noktalara geldik. Bunu ortak akılla, işin içerisine bilimsel aklı katarak sırf ben bu yüzden geçen Kayısı Araştırma Enstitüsü’nü ziyaret ettim ve uzun uzun bununla ilgili görüştüm.  Devamında Turgut Özal Üniversitemizin fakültesinin dekanı ve hocaları ile görüştüm. Tarım İl Müdürlüğümüz ile görüştüm. Yani bu meseleye katkı sunacak bütün akılları birleştirerek hakikaten Malatya’nın daha yüksek rakamlara hem ihracat bakımında hem iç ticaret hacmi bakımında nasıl ulaşabileceğini birlikte tartışacağız. Çünkü Malatya ve diğer şehirler de böyledir. Büyütecekse bu büyütecek. Bu hacmi büyütmemiz lazım. Bu hacim artarsa Malatya zaten kendisi gelişir, kendisi büyür.  Malatya zaten kendisi gelişirken bölgesini kalkındıran bir şehir. Böyle bir özelliği var. Yani beşerî sermaye gücü, kültürel sermaye gücü, mali sermaye gücü bölgesinin her zaman en lokomotif olan, en ileri gelen şehirlerinden birisidir Malatya. Dolayısıyla bu hacmi büyütmek için ortak neler yapabiliriz. Malatyamızın doğrudan doğruya sanayi bakımından da bu ihracat oranlarını, ihracat rakamlarını, sanayicilerimizi bu işin içerisine nasıl katabiliriz. Bunu birlikte tartışacağız. Malatya’yı birlikte büyüteceğiz”

 diye konuştu.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner6

banner5