ALTIN
 1.606,35
DOLAR
 26,0248
STERLİN
33,2360
EURO
 28,3614

banner4

Kurbanlık Fiyatları Açıklandı

Kurban bayramına yaklaşık 1 ay kala hareketlenen kurban telaşı şimdiden başladı. Kurbanlık fiyatları konusunda vatandaşları bilgilendiren Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, fiyatlarla ilgili, sektör temsilcileriyle birlikte toplantı yaptı. 

31 Mayıs 2023 21:21
Kurbanlık Fiyatları Açıklandı

Toplantının açılışında konuşan Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, “Bilindiği üzere kurban fiyatlarını açıklamak için toplandık. Ziraat Odaları 2023 yılı Kurban Koordinasyon Başkanı Sayın Yunus Kılıç, Malatya Kasaplar Odası Başkanı Sayın Yusuf Küçer ve Kırmızı Et üretici Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri ile yapılan istişare sonucunda bir karar alındı. Bildiğiniz üzere kurban fiyatları bölgelere göre fiyat arz etmektedir.  Bizim bölgemizde fiyatlar şu şekildedir. Tosun 150 TL, Düve 140 TL, İnek 125 TL olarak tespit edildi. Küçükbaş kesim fiyatları şu şekildedir. Toklu 125 TL, Koyun 100TL, Keçi 90 TL ve doğum yapmamış (Şişek) 115 TL’dir. Tabi bu karar bağlayıcı olmamakla beraber aşağı yukarı besiciler ve kurban yapacak vatandaşın takdiridir. Bildiğiniz gibi her hayvan kurban olmaz. Kurban olacak tosunun tüm azaları sağlam olacak yani kör olmayacak, kulağı kesik olmayacak, 2 yaşını doldurmuş olacak hiçbir kusuru olmayacak ve herhangi bir sağlık sorunu olmayacak ki kurban olabilsin. Kurban kesecek vatandaşımız ve besicilerimiz bunlara dikkat etsinler. Bildiğiniz üzere büyük bir deprem felaketi yaşandı. Allah bir daha böyle bir felaket yaşatmasın İnşallah. Kesilen kurbanların kabul olmasını diler, herkesin şimdiden Kurban Bayramını tebrik ederim” ifadelerini kullandı. 


Kesim Fiyatları Yeniden Belirlendi


Toplantıya katılan Kasaplar Odası Başkanı Yusuf Küçer ise büyükbaş ve küçükbaş kesim fiyatları ise, , şu şekilde açıkladı. “Büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesimleri ile ilgili detayları; “Büyükbaş Kelle kesim 2 bin TL, Parçalama 2 bin TL, Küçükbaş kesim 400 TL, Küçükbaş parçalama kg 20 TL, Kemik bölümü 15 TL, kıyma çekimi 10 TL, kuş başı yapımı 15 TL, bunlar tabi ki bizim aldığımız karar sonucu çıkan fiyatlar. Bizim esnafımızı pek bağlamaz ama genelde bundan yukarıda fiyatların olmamasını temenni ediyoruz. Çünkü yaşanan depremden dolayı bütün esnafımıza geçmiş olsun diyorum. Bütün Malatya’mıza, depremzedelerimize geçmiş olsun diyorum. İnşallah hayırlara vesile olur. Rabbim bir daha bizlere bu afetleri yaşatmaz.” 


Et İthalatına Karşıyız


TZO Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılıç, üretime ve üretim yapan üreticiye daha fazla destek verilmesi çağrısında bulunarak; “Tarımsal üretim yapmak, bugün ki şartlarda üretici olmak zor bir meslek, şimdi biz burada arkadaşlarla bir araya gelip fiyat açıklamasında bulunurken, Hem kurbanını, kurban vazifesini yerine getirecek olan vatandaşlarımızı hem de bunu üreten insanları düşünerek ortak bir payda da buluştuk. Yıllardır bildiğiniz üzere hayvancılıkta daha önce süt fiyatlarının düşük olmasıyla beraber süt konseyine bizim genel başkanımız Şemsi Bayraktar toplayana kadar milyonlarca damızlık hayvan bıçağa gitti kesildi. Bu arada hayvancılığa büyük bir darbe oldu ve genel başkanımız açıklamasında dediler ki? Siz bu damızlıkları eğer bu şekilde kesime verirseniz yârin paranız olsa da siz bunları almak isteseniz bulamazsınız. Ve gerçekten büyük bir darbe yaşandı. Şimdi de et üretimi üzerinde de şu anda bakanlığın, hükümetin bir baskısı var. Bir an önce bu baskıyı kaldırması lazım. Çünkü girdi maliyetlerimiz çok yüksek, bir hayvan bakıcısı, aylık 20 bin TL’ye mal olmaktadır. İnsanlar üretim yaparken zannetmesinler ki çok kolay bir iş, işte hayvanı meraya bıraktım karnını doyurdu. Öyle bir şey yoktur. Maliyetler çok yüksek, eğer bu yıl toprak mahsulleri ofisi arpa desteği vermeseydi. İnanın bu gün kurbanlıklar, kurban bulmaya da zorlanacaktık. Çünkü insanlarımız maliyetlerin altından çıkamıyor. Et fiyatı üzerindeki baskıyı derhal kaldırmaları lazım ve girdi maliyetlerinin düşürmeleri lazım. İthalatı da canlı olarak olabilir ama et ithalatına biz kesinlikle karşıyız.”


Sektörün Sıkıntıları Dikkate Alınmalı


Kırmızı Et Üreticileri Birliği  Başkanı Mehmet Taneli, ise yaptığı değerlendirmede; Birlik başkanımızın açıklamış olduğu kurban fiyatlarımızın kurban kesecek vatandaşımıza, üreticimize,   ülkemize,  deprem yaşamış vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Bugünden itibaren piyasada da kurban kesim fiyatları açıklandı.  Eğer vatandaşımız bunlara riayet ederse daha karlı çıkacak diye düşünüyorum”  dedi. 


Kurban Fiyatları Verilen Emeğe Göre Yüksek Değil


Daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Taneli , “Girdi maliyetlerindeki artışlar kurban fiyatlarını etkiledi mi?  Geçen yıla oranla büyük bir artış var. Bundan mı kaynaklı?” gibi soruları da ; “Bunu bilmeyen hiçbir insanımız yok. Şuanda kurban kesecek olan üreticilerimize de söylüyoruz. 4 ay oldu deprem olalı. Herkes başka illere gitti, başka yerlerde devlet yer açtı ama bir tane ineği olan üretici bir yere gidemedi. Ben üreticilerimizden veya kurban kesecek vatandaşlarımız, fiyatların pahalı olduğunu düşünmesin. Ciddi anlamda büyük sıkıntılar yaşanıyor. İnsanlar hayvanların başında beklemek zorunda kaldı.  Üretmek için çaba gösteriyorlar. Asla fiyat yüksek değil.  Bir çobanın maliyeti 20 bin lira.  Çoban bulamıyoruz. Hayvanlarımıza kendimiz bakıyoruz. Devletimiz çobanla ilgili çalışma yapması lazım.  Çobanın mutlaka sigortasının devlet tarafından yatırılması lazım.  Maliyetler yüzde 150 arttı. Devletimize Toprak mahsulleri ofisinin 3 yıldır yaptığı çalışmadan dolayı teşekkür ediyoruz. Çünkü arpa dağıtımı olmamış olsaydı,  şuanda bu fiyatları konuşamazdık.  Hayvan sayımız yeterli, kimse endişe etmesin. Ben şimdiden kurban kesecek olanların,  kurbanlarını almalarını öneriyorum.  Üreticilerin de fırsatçılık yapmamalarını istiyorum” şeklinde cevapladı.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner6

banner5